Rules/Eligibility
Categories2013 Honorees
Rules & EligibilityCategories2013 HonoreesPast Honorees
Mark of Excellence Awards
General Info
Categories

Honorees
2013 Winners
2012 Winners
2011 Winners
2010 Winners
2009 Winners
2008 Winners
2007 Winners
2006 Winners
2005 Winners
2004 Winners
2003 Winners
2002 Winners
2001 Winners
2000 Winners


Awards
All Awards
Sigma Delta Chi
Mark of Excellence
New America Award
Foundation Awards

Questions?
Contact Awards Coordinator Chad Hosier via email or by phone 317/927-8000, ext. 210.

Awards & Honors Committee Chair

Andrew Seaman
Bio (click to expand) Andrew is a medical journalist for Reuters Health in New York. Before coming to Reuters Health, he was a Kaiser Media Fellow at Reuters’s Washington, D.C. bureau, where he covered the implementation of the Affordable Care Act.

In 2011, Andrew graduated from Columbia University’s Graduate School of Journalism, where he studied investigative journalism as a Stabile Fellow and was named “Student of the Year.” Andrew also graduated with his B.A. from Wilkes University in 2011.

He’s won numerous awards throughout his short career, including being named a 2010 Tom Bigler Scholar for ethical standards in journalism, the 2009 Robert D.G. Lewis First Amendment Award, the 2009 and the Arthur H. Barlow National Student Journalist of the Year Award.


Resources for Students
News/Articles
Internships
Training
Let SPJ help guide the way
Collegiate Institutional Memberships
Becoming a Journalist
Job Bank
Join SPJ
Mark of Excellence Awards
High School Essay Contest
Links/Resources

Jump to Region: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

2000 Mark of Excellence
Region 1 Winners/Finalists

Newspapers | Magazines | Photography | Radio | Television


Newspapers

Editorial Writing
Winner: Bob Rudderow, Editorials of The Triangle, The Triangle, Drexel University
— Second Place: Berkeley Beacon Staff (c/o Tania Mejer), Berkeley Beacon staff editorials, Berkeley Beacon, Emerson College

Editorial Cartooning
No awards given.

General Column Writing
Winner: Chris Puzak, "Chris Puzak: Distorting the Medium," The Triangle, Drexel University
— Second Place: Marybeth T Hagan, "Let Our Children Play Their Games Free of the Pressure From Adults," "Church needs the healing of apology closer to home," The Philadelphia Inquirer, Temple University

Sports Column Writing
Winner: Paul LaRocco, Emerson College
— Second Place: Anthony Gargano, Duquesne
— Third Place: John D'Abruzzo, Waynesburg

Spot News Reporting
Winner: Robert F. Bluey, "New Food Service on The Way," The Ithacan, Ithaca College
— Second Place: Jon Bemis and J. Bryan McCarthy, "The University Mourns," The Setonian, Seton Hall University
— Third Place (tie): Susanna Runtel Short, Several articles on the beating of student Justin Hall, The Aquinas, University of Scranton
— Third Place (tie): Asher Price, Yale University, "Bandit Kidnaps Film Star and It's Not a Movie," The Washington Post, Yale University

General News Reporting
Winner: Ellen R. Stapleton, "Sex Reference in Paper Leads to Withdrawal," The Ithacan, Ithaca College
— Second Place: Steve Peoples, "Students' Voting Rights in Jeopardy," The Free Press, University of Southern Maine
— Third Place (tie): Jonathan Kroll and Daisy Lau, "University in Violation of Federal Law Due to SSN Leak," The Triangle, Drexel University
— Third Place (tie): Amanda Tracy, "Rugby Season Scrubbed," The Norwich Guidon, Norwich University

In-Depth Reporting
Winner: April Johnston, "A Story of Rape," Duquesne Duke, Duquesne University
— Second Place (tie): Cynthia Roy, Brian Eastwood, Amanda Lehmert, Marc Fantasia and Tania Mejer, "Aramark Meal Plans," Berkeley Beacon, Emerson College
— Second Place (tie): Anne Kovacs, "Still Struggling To 'Overcome'," The Lion's Roar, Penn State
— Third Place (tie): Caryn Tamber, "Race Issues Divide Men in Blue," University of Pennsylvania
— Third Place (tie): Chris Baker, "Police Shortage," The Free Press, University of Southern Maine

Feature Writing
Winner: Jessica Caufman, "Carol, On Her Own," Syracuse University
— Second Place: Eliza Wilmerding, "The Nurse That Hurts," Boston University
— Third Place: Ryan Hockensmith, "The Search for Answers," Penn State

Sports Writing
Winner: Ryan Hockensmith, "His Father's Son," Penn State
— Second Place: Eric Moskowitz, "Feinburg is no lonely kicker," University of Pennsylvania
— Third Place: Marsha MacEachern, "Playing Isn't the only Thing," Emerson College

Best All-Around Daily Student Newspaper
Winner: The Daily Pennsylvanian, The Daily Pennsylvanian, University of Pennsylvania

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper Newspaper
No awards given.

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper Newspaper
Winner: The Setonian, The Setonian, The Setonian, Seton Hall University
— Second Place: The Ithacan, The Ithacan, Ithaca College
— Third Place: The Free Press, The Free Press, The Free Press, University of Southern Maine

Best All-Around Online Student Newspaper Newspaper
No awards given.

[ Back to Top ]


Magazines

Non-Fiction Article Newspaper
Winner: Anne Saita, "Obsession," Vision Magazine, Boston University
— Second Place: Joshua Shreckengost, "Jesse's Story," The Communicator, Hofstra University
— Third Place (tie): Morgon Hook, "Playing While Black," Vision Magazine, Boston University
— Third Place (tie): Deirdre Fucheon, "The (Communist) Kids are Alright," Vision Magazine, Boston University

Best Student Magazine published once a year
Winner: J.T. Lock, Wayne Clark, Jason Chudy, Jason Huffine, Sherri Taylor, "MPJ-Military Photojournalist," MPJ, Syracuse University
— Second Place: Vision Magazine, Vision Magazine, Boston University
— Third Place: The Comment, The Comment, Boston University

Best Student Magazine published more than once a year
Winner: Spectrum Magazine, Spectrum Magazine Summer 2000, Winter 2000, Spectrum Magazine Vol. 14 #1, Blomsburg University
— Second Place: Thea Lynda Palad, Unbound, Unbound, The College of New Jersey
— Third Place: Adam Stone, editor, and staff, The Communicator, The Communicator, Hofstra University

[ Back to Top ]


Photography

Spot News Photography
Winner: Barbara Ovrutsky, "Beaver Canyon Riot," Pennsylvania State University

General News Photography
Winner: Kristin Sampiere, "University Sit-In," Ithaca College
— Second Place: Robin Hoecker, "Splitting the Defense," Penn State
— Third Place: Sherry Whittemore, "Beg-a-thon is going on," University of Southern Maine

Feature Photography
Winner: Mike LeGrand, "Art-Deco Parking Lot," Drexel University
— Second Place: Michael Cope, "Say Good Night to Fall," Waynesburg College
— Third Place: Melissa Deschamps, "Students Battle," Seton Hall University

Photo Illustration
Winner: Deirdre Fucheon, "The (Communist) Kids Are Alright," Boston University
— Second Place: Kirsty Rowe, "Students and Faculty Gather for Mideast Peace," Emerson College
— Third Place: Melissa Thornley, Ithaca College, "Head of the Class: Nick Tarant," Ithaca College

Sports Photography
Winner: Bethany Boarts, Penn State
— Second Place: Melissa Thornley, Ithaca College
— Third Place: Barbara Ovrutsky, Penn State

[ Back to Top ]


Radio

Radio Spot News Reporting
Winner: Laura Anne Schaff, "Live Presidential Election Coverage-From DNH-Nashville," WRSU, Rutgers University
— Second Place: WERS Radio, "Nader In Boston," WERS Radio, Emerson College
— Third Place: Michelle Macklem, "Voter Turnout," WKPS, Penn State

Radio Feature
Winner: Jonathan Betz, "A Zoo On The Rebound," WAER, Syracuse University
— Second Place: WERS Radio, "Thanksgiving," WERS Radio, Emerson College
— Third Place: Nathan James, "Rocco's Used Furniture And Things," Brown Student Radio, Brown University

Radio In-Depth Reporting
Winner: WERS Radio, "Common Corner," WERS Radio, Emerson College
— Second Place: Timothy R Dougherty, "Penn State Energy Use," WKPS, Penn State
— Third Place: Farnk Hogan, Laura Delahunt, Derek Jones, Kate Dagress, Russ Giniger, Dean Greco, Kevin Price, Steve Germoso, Kevin Looney, "The Internet-Birth of the Dot Com Culture," WGLS, Rowan University

Radio Sports Reporting
Winner: Autumn L Marisa, "Nittany Lion Basketball," WKPS, Penn State
— Second Place: WERS Radio, "Sports Sunday," WERS Radio, Emerson College

Radio Daily Newscast
Winner: WERS Radio, "WERS News," WERS Radio, Emerson College

[ Back to Top ]


Television

Television Spot News Reporting
Winner: Adam Aurand, "Sodexho-Marriott Protest," ICTV, Ithaca College
— Second Place: Ben Simmoneau, "Trash Pile-Up," ICTV, Ithaca College
— Third Place: Diane Coniff, "Taken For A Ride," L.I. News Tonight, New York Institute of Technology

General News Reporting
Winner: Ben Simmoneau, "Vet School/PETA," ICTV, Ithaca College
— Second Place: Patrick McGowan, "The Trip of a Lifetime ," L.I. News Tonight, New York Institute of Technology
— Third Place: Matthew Clough, "Altoona-Johnstown Market," WTAJ TV, Penn State
— Honorable Mention:Justin Solomon, "Comics Come Home," Emerson Channel, Emerson College

Television Feature
Winner: Bethany Chamberland, "Shoveling Snow," Ithaca Collge
— Second Place: Ben Dobson, Jeff Saperstone, "Lego Competition," Ithaca College
3nd Place: Douglas Anderson, "Children's Charity Food Dr," Penn State

Television In-Depth Reporting
Winner: Gina Maiorano, Ravin Patterson, Jose Alverez, Bob Lightfoot, Jason Ozwald, Jeremy Wilson, "Not Without a Past," Rowan Univ.
— Second Place: Dominic Bonelli, Jason Kauffin, DUffy Nagle, Pat Stone, "Our American Journey: Veitnam — The Unforgiven," Norwich Univ.
3nd Place: Carylyn Scharf, Rasheed Daniel, Matthew Hundzynski, Heather Wills, Teresa Swarwood, Leigh Ann Keys, "Wasted Youth," Rowan Univ.

Television Sports Reporting
Winner: John Alhart, Laurie Remia, "The Gridiron Report: Ithaca vs. Buffalo State," Ithaca College Television, Ithaca College
— Second Place: Chelsea Sobel, "Cheering on a winner," New York Institute of Technology

Television News Photography
No awards given.

Television Feature Photography
Winner: Helen Couture, Mark Pappalardo, "Sacred Buffalo," Kingdom Access Television, Lyndon State College

Television Sports Photography
No awards given.

Television Daily Newscast
Winner: "Newscenter 2 @ noon," Lyndon State College

Television Non-Daily Newscast
Winner: "Newswatch 16," ICTV, Ithaca College

[ Back to Top ]