Enter OnlineRules/Eligibility
Categories2013 Honorees
Enter OnlineRules & EligibilityCategories2013 HonoreesPast Honorees
Mark of Excellence Awards
General Info
Categories

Honorees
2013 Winners
2012 Winners
2011 Winners
2010 Winners
2009 Winners
2008 Winners
2007 Winners
2006 Winners
2005 Winners
2004 Winners
2003 Winners
2002 Winners
2001 Winners
2000 Winners


Awards
All Awards
Sigma Delta Chi
Mark of Excellence
New America Award
Foundation Awards

Questions?
Contact Awards Coordinator Abbi Martzall via email or by phone 317/927-8000, ext. 210.

Awards & Honors Committee Chair

Andy Schotz
The Gazette
Gaithersburg, Md.
@spjregion2
Email
Bio (click to expand) picture Andy Schotz is a managing editor for The Gazette weekly newspapers in Montgomery County, Md., near Washington, D.C.

He has been an SPJ member since 2002 and has held various positions on the Washington, D.C., Pro chapter board, including three consecutive one-year terms as president.

He served on the SPJ Ethics Committee from 2004 to 2011, including three years as chairman.

Schotz ran unsuccessfully for at-large director on the national SPJ board in 2012. The following year, he ran unopposed for Region 2 director.

He is a perennial SPJ contest judge (D.C. Pro Dateline Awards, SDX, Mark of Excellence, Green Eyeshade, high school essay) and has twice coordinated Region 2's Mark of Excellence contest.

He joined the SPJ Awards & Honors Committee in 2013 and helped work on a national survey seeking feedback about the MOE contest.

Before joining The Gazette in January 2013, Schotz worked for eight years as a reporter and editor at The Altamont Enterprise, a weekly paper in upstate New York, then for 13 years as a reporter for The Herald-Mail, a daily paper in Hagerstown, Md.

He is on the board of directors of the International Society of Weekly Newspaper Editors.


Sarah Bauer, vice chair
Program Director
Minnesota Newspaper Association
612-278-0250
@sarah_mn
E-mail
Bio (click to expand) Sarah Bauer is the Program Director for the Minnesota Newspaper Association (MNA). MNA is the trade association all Minnesota Newspapers, and represents the interests of more than 360 daily and weekly publications. Bauer plans all educational and outreach programs for the Association, including hands-on training for journalists, public forums on media issues, an annual excellence in journalism contest, and its annual convention.

Bauer speaks regularly about media ethics issues, community journalism, social media, and issues like the intersection of journalism and politics. Bauer graduated from the University of Minnesota with degrees in journalism and philosophy. She has been involved with the Society of Professional Journalists as member and chapter leader since she joined the University of Minnesota’s chapter. Since 2006, Bauer has served on the MN Pro chapter board of directors, currently serving as the chapter president and chair of its annual journalism award contest and banquet. She is also the chairwoman of the Society’s national membership committee.


Resources for Students
News/Articles
Internships
Training
Let SPJ help guide the way
Collegiate Institutional Memberships
Becoming a Journalist
Job Bank
Join SPJ
Mark of Excellence Awards
High School Essay Contest
Links/Resources

Jump to Region: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

2000 Mark of Excellence
Region 12 Winners/Finalists

Newspapers | Magazines | Photography | Radio | Television


Newspapers

Editorial Writing
Winner: Angela Cason, Louisiana Tech University, Editorial Columns
— Second Place: Jeff Smith, University of Arkansas, Editorial Columns
— Third Place: Adam Terry, Louisiana Tech University, Editorial Columns
— Honorable Mention: Marcy McCall, Loyola University -New Orleans, Editorial Columns

Editorial Cartooning
Winner: Yomi Ola, Grambling State University, Editorial Cartoons
— Second Place: Andy Sills, University of Arkansas, Editorial Cartoons
— Third Place: Nick Stakelum, University of Mississippi, Editorial Cartoons

General Column Writing
Winner: Elona Boggs, Northwestern State University, "Pray for those who pray"
— Second Place: Chuck Cannon, Louisiana Tech University, "Impatient generation"
— Second Place: Danielle Mastropiero, Loyola University New Orelans, "Corn Juice: beverage of champions"
— Third Place: James A. Minton, Louisiana State University, "Reporters pull no punches"
— Honorable Mention: Adam Terry, Louisiana Tech University
— Honorable Mention: Elizabeth Stuart, Loyola University New Orelans, "The Electoral College rocks"

Sports Column Writing
Winner: Jason Pugh, University of Louisiana at Lafayette, "Maddening Expectations"
— Second Place: Bert Sanders, University of Arkansas, "Ridin' the Pine"
— Third Place: Traci Smith, Loyola University-New Orleans, "Saints fans keeping hopes small in 2000"
— Third Place: Joey Vaughan, University of Mississippi, "Time for Rebs to beat Alabama"
— Honorable Mention: Cuba Davis, Grambling State University, "The agony of bitter defeat"
— Honorable Mention: Chuck Corder, Louisiana State University, "They've come a long way"
— Honorable Mention: Michael Henderson, Louisiana State University, "Football season implies havoc"
— Honorable Mention: Traci Smith, Loyola University-New Orleans, "Women need a league of their own"
— Honorable Mention: Leo Juarez, Loyola University-New Orleans, "Let the games begin"
— Honorable Mention: Jason Pugh, University of Louisiana at Lafayette, "What really matters"
— Honorable Mention: Jason Pugh, University of Louisiana at Lafayette, "The heart of the matter"

Spot News Reporting
Winner: The Arkansas Traveler Staff, University of Arkansas, "Murder-suicide stuns UA"
— Second Place: Elizabeth McFadyen-Ketchum, Middle Tennessee State University, "GAP, protestors clash on the Knoll"
— Third Place: Christina Stephens, Louisiana State University, "Massive e-mails cause problems"

General News Reporting
Winner: Kristin Netterstrom, University of Arkansas, "Misuse of University Services"
— Second Place: Nancy Malone, Louisiana State University, "Baton Rouge: Environment at risk"
— Third Place: Aimee Bertrand and Shereé Callahan, University of Mississippi, "Village leases being violated"

In-Depth Reporting
Winner: Elizabeth McFadyen-Ketchum, Middle Tennessee State University, "Photo exposes campus art censorship"
— Second Place: Nancy Malone, Louisiana State University, "Baton Rouge: Environment at risk"

Feature Writing
Winner: Viebica Stokley (posthumously awarded), Xavier University of Louisiana, "Ms. Stokley, it's cancer"
— Second Place: Marlene Naanes, Louisiana State University, "Sex and the campus"
— Third Place: Marlene Naanes, Louisiana State University, "50 Years Later: African-American students recalls integration obstacles at LSU"

Sports Writing
Winner: Louis Smyth, University of Louisiana at Lafayette, "Former Rajin', Cajun Delhomme plays like a Saint"
— Second Place: Adam Terry, Louisiana Tech University, "Barmore's Importance Unmasked"
— Third Place: Adam Terry, Louisiana Tech University, "Barmore's Last Dance"

Best All-Around Daily Student Newspaper
Winner: The Daily Mississippian, University of Mississippi, The Daily Mississippian

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper Newspaper
Winner: The Reveille, Louisiana State University
— Second Place: Sidelines, Middle Tennessee State University,
— Third Place: The Maroon, Loyola University-New Orleans

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper Newspaper
Winner: The Tech Talk, Lousiana Tech University
— Second Place: The Vermilion, University of Louisiana at Lafayette
— Third Place: The Spectator, Mississippi University for Women

Best All-Around Online Student Newspaper Newspaper
Winner: Loyola Maroon Online, Loyola University-New Orleans

[ Back to Top ]


Magazines

Non-Fiction Article Newspaper
Winner: Damian Tatum, Louisiana State University, Plug In Porn on the Net
— Honorable Mention: Katy Widder, University of Arkansas, "A Black Virgin Mary, First Amendment Rights and a Pop Song"

Best Student Magazine published once a year
No awards given.

Best Student Magazine published more than once a year
Winner: Legacy, Louisiana State University,
— Second Place: Oxford Health and Fitness, University of Mississippi,
— Third Place: Vérité, University of Louisiana at Lafayette

[ Back to Top ]


Photography

Spot News Photography
Winner: Charles Holiday, University of Memphis, "Heaven/Hell" photo
— Second Place: Mary Jackson, Louisiana State University, "Kiss off" photo
— Third Place: Brian Rosenkrans, University of Mississippi, "The Moment" photo

General News Photography
Winner: Emmanuel David, Loyola University-New Orleans, "Border Line" photo
— Second Place: Brian Rosenkrans, University of Mississippi, "I Just Didn't Expect It" photo
— Third Place: Ricardo Brazziell, Grambling State University, "Fire Closes Spivey's" photo

Feature Photography
Winner: Efrain Cruz, Loyola University-New Orleans, "Pounding the Pavement" photo
— Second Place: Paul Kauk, Louisiana State University, "For the Cause" photo
— Third Place: McLean Anderson, University of Mississippi, "Splish-Splash" photo
— Honorable Mention: Gerard Davenport, University of Arkansas, "No delay of game" photo
— Honorable Mention: Blair Thompson, University of Mississippi, "Off to the races" photo
— Honorable Mention: Ricardo Brazziell, Grambling State University, "Music abounds in Indiana" photo

Photo Illustration
— Third Place: Jeff Smith and Chris Wilson, University of Arkansas, "Semi-Charmed Kind Night"

Sports Photography
Winner: Nathan Latil, University of Mississippi, "EAUX $#@!!!!" photo
— Second Place: Paul Kauk, Louisiana State University, "Pressure on a young quarterback" photo
— Third Place: Dennis Liang, University of Arkansas, "Ridin' the tide" photo
— Honorable Mention: Paul Kauk, Louisiana State University, "Celebrate" photo

[ Back to Top ]


Radio

Radio Spot News Reporting
— Second Place: Michael B. Rougeau, University of Louisiana at Lafayette, "Dead Baby"
— Third Place: Scott Nielson, University of Mississippi, "Black Confederate Soldier"

Radio Feature
Winner: Scott Nielson, University of Mississippi, "The Death Penalty"
— Second Place: Antony Lightfoot, University of Louisiana at Lafayette, "Running of the Ducks"
— Third Place: Brandon Arnold, University of Arkansas, "Underground Music"
— Honorable Mention: Mischa Hebert, University of Louisiana at Lafayette, "The Giant Omelet"

Radio In-Depth Reporting
Winner: Antony Lightfoot, University of Louisiana at Lafayette, "Campus Violence"
— Second Place: David D'Aquin, University of Louisiana at Lafayette, "LA Ballot Box"

Radio Sports Reporting
Winner: Erin Rae Peytral, University of Louisiana at Lafayette, "National Waterski Champs"
— Second Place: Hugh Keeton, University of Mississippi, "Ole Miss Football Stadium Expansion"

Radio Daily Newscast
— Second Place: Hope Walker, University of Mississippi, WUMS 92.1

[ Back to Top ]


Television

Television Spot News Reporting
No awards given.

General News Reporting
No awards given.

Television Feature
Winner: David Hunt, University of Arkansas, "Frank Scheide"

Television In-Depth Reporting
Winner: Bryan Thomason, University of Arkansas, "Campus Changes"

Television Sports Reporting
Winner: Kevin Ault, University of Arkansas, "Razorback Rugby"

Television News Photography
No awards given.

Television Feature Photography
No awards given.

Television Sports Photography
Winner: Kevin Ault, University of Arkansas, "UA Pole Vault"

Television Daily Newscast
No awards given.

Television Non-Daily Newscast
Winner: UATV, University of Arkansas, "On the Hill"

[ Back to Top ]