Raise your game with News Management Master Class or one of the other workshops we're offering on day one of Excellence in Journalism 2014, which takes place Sept. 4-6 in Nashville. Find out more here.

Society of Professional Journalists
Improving and protecting journalism since 1909


— ADVERTISEMENT —
Advertise with SPJ
1


News and More
Click to Expand Instantly

SPJ News
Events and Deadlines
SPJ Blogs
Quill Online
SPJ on Tumblr
Journalist's Toolbox

Stay in Touch
Twitter Tumblr Facebook Google Plus
RSS Pinterest Pinterest Storify


More SPJ News
Press Notes
Publications
SPJ Blogs
Quill
SPJ Leads
The EIJ News
Press Notes
SPJ News
Open Doors
Geneva Conventions
Annual FOI Reports

Home > SPJ News > SPJ announces 2009 Region 6 Mark of Excellence Award Winners

SPJ News
Latest SPJ News | RSS


SPJ announces 2009 Region 6 Mark of Excellence Award Winners


4/19/2010


For immediate release

Contact:
Lauren Rochester, SPJ Awards Coordinator, 317-927-8000 ext. 210,
lrochester@spj.org
Karen Grabowski, SPJ Communications Coordinator, 317-927-8000 ext. 215,
kgrabowski@spj.org

INDIANAPOLIS – The Society of Professional Journalists is pleased to announce the Region 6 Mark of Excellence Award winners for the 2009 calendar year. This year, the contest received over 3,600 entries.

The honorees were awarded certificates on April 17 during the Region 6 SPJ Spring Conference held at the Holiday Inn & Suites in Bloomington, Minn. First place regional winners will advance to the national round of judging. National winners will be announced in early May.

The winners are listed below. For additional information on the Mark of Excellence awards, please contact Awards Coordinator Lauren Rochester at 317-927-8000 ext. 210.

2009 Region 6 Winners

Four Year College/University Finalists:

Breaking News Photography
• First Place: Dinkytown Riot Street Fire - by Matthew Mead, The University of Minnesota.
• Second Place: Dinkytown Riot Police Force - by Stephen Maturen, The University of Minnesota.
• Third Place: Photo from Obama's trip to Wright Middle School - by Isabel Αlvarez, The University of Wisconsin – Madison.

Editorial Cartooning
• First Place: Daniel Rivard, The University of Minnesota.
• Second Place: John Liesveld, The University of Wisconsin – Madison.
• Third Place: No Award.*

Feature Photography
• First Place: Autism - by Jules Ameel, The University of Minnesota.
• Second Place: Sunrise photo on the Terrace - by Danny Marchewka, The University of Wisconsin – Madison.
• Third Place: UMPD Mounted Patrol - by Matthew Mead, The University of Minnesota.

General News Photography
• First Place: Red Bull Infantry Departure - by Matthew Mead, The University of Minnesota.
• Second Place: Gaza Protest - by Matthew Mead, The University of Minnesota.
• Third Place: No Award.*

Sports Photography
• First Place: Sports photo of UW basketball player Jon Leuer - by Kyle Bursaw, The University of Wisconsin – Madison.
• Second Place: Nick Toon Photo - by Lorenzo Zemella, The University of Wisconsin – Madison.
• Third Place: Helmet grab - by Robby Gallagher, South Dakota State University.

Best Student Magazine
• First Place: The Marquette Journal, Marquette University.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Non-Fiction Magazine Article
• First Place: The Man, the Mission and the Moon - by Sara J. Martinez, Marquette University.
• Second Place: Labeled - by Alexandra Engler, Marquette University.
• Third Place: A Golden History - by Joey Kimes, Marquette University.

Best All-Around Daily Student Newspaper
• First Place: The Minnesota Daily, The University of Minnesota.
• Second Place: The Daily Cardinal, The University of Wisconsin – Madison.
• Third Place: No Award.*

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper
• First Place: The Collegian, South Dakota State University.
• Second Place: The Oracle, Hamline University.
• Third Place: University Chronicle, St. Cloud State University.

Breaking News Reporting
• First Place: State Supreme Court rules in favor of Al Franken - by Briana Bierschbach, The University of Minnesota.
• Second Place: Riot breaks out in Dinkytown - by Daily Staff, The University of Minnesota.
• Third Place: Yearbook yanked - by Serri Graslie, Hamline University.


Editorial Writing
• First Place: The Minnesota Daily Editorial Board, The University of Minnesota.
• Second Place: Amy Poppinga, South Dakota State University.
• Third Place: The Daily Cardinal Editorial Board, The University of Wisconsin – Madison.

Feature Writing
• First Place: A day in transit - by Robert Downs, The University of Minnesota.
• Second Place: Nuturing nature - by Heidi Shaffer, Minnesota State University Moorhead.
• Third Place: The Perennials - by Briana Bierschbach, The University of Minnesota.

General Column Writing
• First Place: Jason Smathers, University of Wisconsin – Madison.
• Second Place: Allison Fingerett, The University of Minnesota.
• Third Place: Molly Gamble, Marquette University.

General News Reporting
• First Place: Powell seeks softer reform - by Emma Carew and Jake Grovum, The University of Minnesota.
• Second Place: Campus Design Raises Concern - by Amy Poppinga, South Dakota State University.
• Third Place: Athletic Board e-mail expose deep divisions - by Charles Brace, The University of Wisconsin – Madison.

In-Depth Reporting
• First Place: U Wrestling makes real estate big business - by Andy Mannix, The University of Minnesota.
• Second Place: Madison Landlord Series - by Ryan Hebel, The University of Wisconsin – Madison.
• Third Place: Follow the money: Key position goes unfilled in oversight of millions in students’ funds - by Charles Brace, The University of Wisconsin – Madison.

Sports Column Writing
• First Place: Josh Katzenstein, The University of Minnesota.
• Second Place: Ben Breiner, The University of Wisconsin – Madison.
• Third Place: Nico Savidge, The University of Wisconsin – Madison.

Sports Writing
• First Place: For U linebackers, three equal one - by Marco LaNave, The University of Minnesota.
• Second Place: Concussions and Repercussions - by Austin Cumblad, The University of Minnesota.
• Third Place: Marquette advances to Big East semifinals - by Tim Kraft, Marquette University.

Best Affiliated Web Site
• First Place: mndaily.com - by The Minnesota Daily Staff, The University of Minnesota.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Best Independent Online Student Publication
• First Place: Horizonlines.org, Minnesota State University Moorhead.
• Second Place: TommieMedia.com - by Shane Kitzman, Kris Bunton, University of St. Thomas.
• Third Place: No Award.*

Online Feature Reporting
• First Place: Passionately bringing football back to the top - by Shane Kitzman, University of St. Thomas.
• Second Place: Student, mother put painful past in new book - by Matt Linden, University of St. Thomas.
• Third Place: No Award.*

Online In-Depth Reporting
• First Place: Working Towards a Green Earth - by Horizonlines.org Staff, Minnesota State University Moorhead.
• Second Place: Sustainability check-up series on just how "green" is St. Thomas? - by Michael Ewen, Zach Pagano, Matt Linden, Kari Jo Johnson, University of St. Thomas.
• Third Place: No Award.*

Online News Reporting
• First Place: U to examine real estate transactions among wrestling team - by Briana Bierschbach, The University of Minnesota.
• Second Place: Obama recognizes Minnesota as a model for health care - by Mary Kenkel, Pauleen Le, Josh Kleven, University of St. Thomas.
• Third Place: No Award.*

Online Opinion & Commentary
• First Place: Jesse Carpender, Marquette University.
• Second Place: Patrick Johnson, Marquette University.
• Third Place: Alise Buerher, Marquette University.

Online Sports Reporting
• First Place: Playoff paydirt: Football wins handily 43-21 in Monmouth - by Matt Wolfgram, Michael Ewen and John Kruger, University of St. Thomas.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Radio Feature
• First Place: Holiday Lights Spectacular - by Zack Fisch, St. Cloud State University.
• Second Place: Stritch Artist - by Doug Clemons, Cardinal Stritch University.
• Third Place: No Award.*

Radio In-Depth Reporting
• First Place: Cafeteria Inspection - by Reporter - Nana Yaa Bartels, Cardinal Stritch University.
• Second Place: Puppy Mill Investigation - by David Iverson, St. Cloud State University.
• Third Place: No Award.*

Radio News Reporting
• First Place: Red River Rising - by Ryan Ruud, St. Cloud State University.
• Second Place: Goodbye Archbishop Dolan - by Reporter - Dawn Hale-Harvey, Cardinal Stritch University.
• Third Place: No Award.*

Best All-Around Television Newscast
• First Place: Campus News, Minnesota State University Moorhead.
• Second Place: Studio One, University of North Dakota.
• Third Place: UTVS News, St. Cloud State University.

Television Feature Photography
• First Place: Meals on Wheels - by Nathan Matson, Minnesota State University Moorhead.
• Second Place: Swing Dance Revival - by Kelly Johnson, Minnesota State University Moorhead.
• Third Place: No Award.*

Television Feature
• First Place: Meals on Wheels - by Todd Kurtz, Minnesota State University Moorhead.
• Second Place: Pow Wow Tradition - by Robert Swanson, Minnesota State University Moorhead.
• Third Place: Dyslexia Awareness - by Gordon Severson, St. Cloud State University.

Television In-Depth
• First Place: Dyslexia Awareness - by Gordon Severson, St. Cloud State University.
• Second Place: Guns on Campus - by Jenna Musland, Minnesota State University Moorhead.
• Third Place: No Award.*

Television General News Reporting
• First Place: Late Night Bagging - by Todd Kurtz, Minnesota State University Moorhead.
• Second Place: Professor Battles Flood - by Kyle Johnson, Minnesota State University Moorhead.
• Third Place: Scholarship Endowments on the Decline - by Kevin Hurd, St. Cloud State University.

Television News Photography
• First Place: Late Night Bagging - by Todd Kurtz, Minnesota State University Moorhead.
• Second Place: Dome Sandbagging - by Nathan Matson, Minnesota State University Moorhead.
• Third Place: Red River Rising - by Ryan Ruud, St. Cloud State University.

Television Sports Photography
• First Place: Mike Lee "Behind the Mask" - by Bruce Meyers, St. Cloud State University.
• Second Place: 99th Trap Shoot Event - by Gordon Severson, St. Cloud State University.
• Third Place: No Award.*

Television Sports Reporting
• First Place: Welcome back to campus - by McKenna Ewen, University of Minnesota.
• Second Place: Husky Local Influence - by Gordon Severson, St. Cloud State University.
• Third Place: St. Cloud State Offensive Line - by Jordan Weinand, St. Cloud State University.


Two Year College/University Finalists:

Best Student Magazine
• First Place: Figments of Imagination, Bismarck State College
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

*Judges are not required to select first, second or third place winners.

Founded in 1909 as Sigma Delta Chi, SPJ promotes the free flow of information vital to a well-informed citizenry; works to inspire and educate the next generation of journalists; and protects First Amendment guarantees of freedom of speech and press. For more information about SPJ, please visit www.spj.org.
-END-


Copyright © 1996-2014 Society of Professional Journalists. All Rights Reserved. Legal

Society of Professional Journalists
Eugene S. Pulliam National Journalism Center
3909 N. Meridian St.
Indianapolis, IN 46208
317/927-8000 | Fax: 317/920-4789

Contact SPJ Headquarters
Employment Opportunities
Advertise with SPJ