Society of Professional Journalists
Improving and protecting journalism since 1909


— ADVERTISEMENT —
Advertise with SPJ
1

News and More
Click to Expand Instantly

SPJ News
Events and Deadlines
SPJ Blogs
Quill Online
SPJ on Tumblr
Journalist's Toolbox

Stay in Touch
Twitter Tumblr Facebook Google Plus
RSS Pinterest Pinterest Storify


More SPJ News
Press Notes
Publications
SPJ Blogs
Quill
SPJ Leads
The EIJ News
Press Notes
SPJ News
Open Doors
Geneva Conventions
Annual FOI Reports

Home > SPJ News > SPJ announces 2010 Region 10 Mark of Excellence Award Winners

SPJ News
Latest SPJ News | RSS


SPJ announces 2010 Region 10 Mark of Excellence Award Winners


4/11/2011


For immediate release

Contact:
Lauren Rochester, SPJ Awards Coordinator, 317-927-8000 ext. 210,
lrochester@spj.org
Andrew M. Scott, SPJ Communications Coordinator, 317-927-8000 ext. 215,
ascott@spj.org

INDIANAPOLIS – The Society of Professional Journalists is pleased to announce the Region 10 Mark of Excellence Award winners for the 2010 calendar year. SPJ Region 10 includes Alaska, Idaho, Montana, Oregon and Washington. This year, the contest received almost 4,000 entries across SPJ’s 12 regions.

The honorees were awarded certificates on April 9 during the Region 10 SPJ Spring Conference held at Washington State University Tri-Cities in Richland, Wash. First place regional winners will advance to the national round of judging. National winners will be announced in early May.

The winners are listed below. For additional information on the Mark of Excellence awards, please contact Awards Coordinator Lauren Rochester at lrochester@spj.org.

2010 Region 10 Winners


Four Year College/University Finalists:

Breaking News Photography
• First Place: A Missoula Firefighter- by Greg Lindstrom, The University of Montana.
• Second Place: Car fire remains a mystery- by Erica Ellingsen, University of Portland.
• Third Place: Let It Burn- by James Martinelli, Oregon State University.

Feature Photography
• First Place: The Mom & Pot Co-Op- by Jordan Stead, Western Washington University.
• Second Place: Tijuana Prostitutes on Break- by Jordan Stead, Western Washington University.
• Third Place: Lace Lake Fisherman- by Greg Lindstrom, The University of Montana.

General News Photography
• First Place: County Jail Bloated with Inmates- by Carey Rose, Western Washington University.
• Second Place: Ranger Challenge- by Sally Finneran, The University of Montana.
• Third Place: Water walk aims to 'Be Hope to Her'- by Curtis Simpson IV, Seattle Pacific University.

Sports Photography
• First Place: Just A Little Hurling-by Jeffrey Basinger, Oregon State University.
• Second Place: Lute keeps winter cool – by Theodore Charles, Pacific Lutheran University.
• Third Place: Three-way Squeeze - by Greg Lindstrom, The University of Montana.

Photo Illustration
• First Place: The Business of Pleasure - by Jordan Stead, Western Washington University.
• Second Place: Coloring the Campbell Club - by Rena Lev-Bass, University of Oregon.
• Third Place: Busting Out: The Right to Bare it All - by Rebecca Leisher, University of Oregon.

Best Student Magazine
• First Place: Ethos Magazine, University of Oregon.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Non-Fiction Magazine Article
• First Place: Siberian Summer- by Max Wilbert, Western Washington University.
• Second Place: Endless Appetite- by Hailey Tucker, Western Washington University.
• Third Place: Gift of a Lifetime- by Kayley Richards, Western Washington University.

Best All-Around Daily Student Newspaper
• First Place: The Daily University of Washington.
• Second Place: The Daily Evergreen, Washington State University.
• Third Place: No Award.*

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper
• First Place: The Falcon, Seattle Pacific University.
• Second Place: The Beacon, University of Portland.
• Third Place: No Award.*

Breaking News Reporting
• First Place: Dwight Clark Remembered- by Benjamin Woodard & Adrienne Woods, Western Washington University.
• Second Place: Case Closed? Officials blame Four Loko for Roslyn party problems- by Nicole Swapp, John Luke LaSalle & Anthony James, Central Washington University.
• Third Place: Four Loko says goodbye to caffeine - by Caitlin Yilek, University of Portland.

Editorial Writing
• First Place: The Daily Barometer Staff, Oregon State University.
• Second Place: Armand Resto, Oregon State University.
• Third Place: Al Jacobs, University of Washington.

Feature Writing
• First Place: The war within- by Justin Franz, The University of Montana.
• Second Place: Not a drop to drink- by Kimball Bennion, The University of Montana.
• Third Place: In limbo- by Celina Kareiva & Colin Gorenstein, University of Washington.

General Column Writing
• First Place: Melissa Steffan, Seattle Pacific University.
• Second Place: Gavin Mathis, Washington State University.
• Third Place: David Guzman, Central Washington University.

General News Reporting
• First Place: Missoula shaken baby conviction relied on science, expert- by Jayme Fraser, The University of Montana.
• Second Place: Remembering Karina Robertson- by Melissa Steffan, Seattle Pacific University.
• Third Place: Legal battle imminent for Western professor; Subpoena battle over for professor- Gina Cole & Kathleen Marriott, Western Washington University.

In-Depth Reporting
• First Place: Audit: high-level administrator squandered funds- by Benjamin Woodard, Western Washington University.
• Second Place: In life and death of In Soo Chun- by Andrew Doughman, University of Washington.
• Third Place Court uses wellness program to tackle Fairbanks' DUI problems- by Heather Bryant, University of Alaska- Fairbanks.

Sports Column Writing
• First Place: Colin Zalewski, Whitworth University.
• Second Place: Jesse Severson, Colin Huber & Grady Garrett, Oregon State University.
• Third Place: No Award.*

Sports Writing
• First Place Questionable Decisions: Players quitting, high pitch counts cause concern for CWU baseball- by Matthew Carstens, Central Washington University.
• Second Place: Athletics Bailout: Department receives $230,000 in new annual base funding to get out of the red- by Lindsy Wheadon, Central Washington University.
• Third Place: Finding his place- by Brian Beaudry, Eastern Washington University.

Best Affiliated Web Site
• First Place: Sun Star Online, University of Alaska- Fairbanks.
• Second Place: Blot Online, University of Idaho.
• Third Place: Argonaut Online, University of Idaho.

Best Independent Online Student Publication
• First Place: Living sicker, dying younger-by Native News team, The University of Montana.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Online News Reporting
• First Place: Young Lives Lost- by Carmen Irish & Tetona Dunlap, The University of Montana.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Online Sports Reporting
• First Place: Tracking the 200- by Jeremia Schrock, University of Alaska-Fairbanks.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Radio Feature Reporting
• First Place: Bioplastics- by Jeff Emtman, Western Washington University.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Radio News Reporting
• First Place: Recycling in Missoula- by Annemiek Wilson, The University of Montana.
• Second Place: The Beat: Big backers show who would really win on ballot initiatives- by Gina Cole, Western Washington University.
• Third Place: No Award.*

Radio Sports Reporting
• First Place: Hellgate Rollergirls- by Emily Creasia, The University of Montana.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Television Feature Reporting
• First Place: Soldier Care Packages- by Gillette Vaira & Alison Kilts, The University of Montana.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Television General News Reporting
• First Place: Recycling Overload- Gillette Vaira, The University of Montana.
• Second Place: Methamphetamine Research- by Brittany Wooley, The University of Montana-Missoula.
• Third Place: No Award.*

Television In-Depth Reporting
• First Place: Cannabusiness- by Student Documentary Unit, The University of Montana.
• Second Place: Patrolling the Big Sky- by Montana Journal Staff, The University of Montana.
• Third Place: The New American Family: Defining Commitment in a Changing Society- by Andriana Fletcher & Melissa Campbell, Pacific Lutheran University.

Television Sports Reporting
• First Place: Frontier States Wrestling- by Cody Johnson & Kaelyn Kelly, The University of Montana.
• Second Place: The Crossfit Culture - by Tyler Velin & Dan LaDue, The University of Montana.
• Third Place: When Griz Fly.. - by Dan LaDue & Jake Stevenson, The University of Montana.

Television Feature Photography
• First Place: Mountain Biking in Missoula- by Vince Bagby, The University of Montana.
• Second Place: Filmmakers- by Gillette Vaira, The University of Montana.
• Third Place: Hellgate Rollergirls- by Keith Hensley & Kristina Matsalak, The University of Montana.

Television News Photography
• First Place: Hair Fever- by Drew Stanley & Vince Bagby, The University of Montana.
• Second Place: Pine Beetle Mania- by Dan LaDue & Brittany Wooley, The University of Montana.
• Third Place: No Award.*

Television Sports Photography
• First Place: Frontier States Wrestling- by Cody Johnson & Kaelyn Kelly, The University of Montana.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Two Year College Winners:

Feature Photography
• First Place: ASL- by John Monnier, North Idaho College.
• Second Place: Kamie McCoul and horse- by Deby Dixon, Spokane Falls Community College.
• Third Place: Year of the Tiger- by Javier Magallanes, Lane Community College.

Sports Photography
• First Place: Hang Loose - by Tim Sorenson, North Idaho College.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Photo Illustration
• First Place: One bean to rule them all - by Clare Bohning, Central Oregon Community College.
• Second Place: Experience the World Week -by Mike McCall, North Idaho College.
• Third Place: Addicted to the Internet?- by Derek Oldham, Central Oregon Community College.

Editorial Cartooning
• First Place: Geoff Lang, Spokane Falls Community College.
• Second Place: Colleen Butters, Edmonds Community College.
• Third Place: Shane Wellner, North Idaho College.

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper
• First Place: The Torch, Lane Community College.
• Second Place: The Sentinel, North Idaho College.
• Third Place: The Broadside, Central Oregon Community College.

Breaking News Reporting
• First Place: Fake Facebook alias targets Brenda Pierce in an anti-candidate campaign- by Eric Ercanbrack, Jon Wilcox & Don Iler, Central Oregon Community College.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Editorial Writing
• First Place Eric Ercanbrack, Kirsteen Wolf & Broadside Staff, Central Oregon Community College.
• Second Place: Stirling Radliff & Remco Zwetsloot, Green River Community College.
• Third Place: Don Iler, Kirsteen Wolf, Broadside Staff, Central Oregon Community College.

Feature Writing
• First Place: Students dissect cadavers - by Mike McCall, North Idaho College.
• Second Place: The man behind the table- by Steve Rowland, Lane Community College.
• Third Place: 'Foraging' for nourishment and a connection with the environment- by Shayne Ryan, Edmonds Community College.

General Column Writing
• First Place: Hannah Hynes-Petty, Lane Community College.
• Second Place: Loren Kelly, North Idaho College.
• Third Place: Andy Rossback, Lane Community College.

General News Reporting
• First Place: Students speak out about campus bus plan- by Ayesha Jawaid, Edmonds Community College.
• Second Place: Where's my money?- by Connor DeVries, North Idaho College.
• Third Place: Haitian earthquake tragedy hits close to home- by Valerie Topacio, Edmonds Community College.

In-Depth Reporting
• First Place: Coverage of student government spending, possible law violations, and behavior - by Don Iler, Eric Ercanbrack, Kirsteen Wolf & Tobey Veenstra, Central Oregon Community College.
• Second Place: EdCC's child care conundrum- by Valerie Topacio, Edmonds Community College.
• Third Place: Questions raised about recent EdCC Union election- by Laura Daniali, Edmonds Community College.

Sports Column Writing
• First Place: Brett Miller, Edmonds Community College.
• Second Place: David Humphreys, North Idaho College.
• Third Place: No Award.*

Sports Writing
• First Place: The fatal slump-by Remco Zwetsloot & Julia McDonough, Green River Community College.
• Second Place: Guides in training- by Eli Francovich, North Idaho College.
• Third Place: Eighty and counting- by Alan K. Fox, Lane Community College.

Best Affiliated Web Site
• First Place: The Communicator Online, Spokane Falls Community College.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Online Feature Reporting
• First Place: A class of their own- by Sarah Radmer, Spokane Falls Community College.
• Second Place: War Stories- by Joseph Engle & Deby Dixon, Spokane Falls Community College.
• Third Place: Raising the Bar- by Kaitlin Allen, Spokane Falls Community College.

Radio News Reporting
• First Place: Campus in Brief Podcast- by The Communicator Staff, Spokane Falls Community College.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

Television Feature Reporting
• First Place: Single Together- by Joseph Engle & Kaitlin Allen, Spokane Falls Community College.
• Second Place: No Award.*
• Third Place: No Award.*

* Mark of Excellence Awards honor the best in student journalism. Judges are not required to select first, second or third place winners.

Founded in 1909 as Sigma Delta Chi, SPJ promotes the free flow of information vital to a well-informed citizenry; works to inspire and educate the next generation of journalists; and protects First Amendment guarantees of freedom of speech and press. For more information about SPJ, please visit www.spj.org.

-END-

Copyright © 1996-2014 Society of Professional Journalists. All Rights Reserved. Legal

Society of Professional Journalists
Eugene S. Pulliam National Journalism Center
3909 N. Meridian St.
Indianapolis, IN 46208
317/927-8000 | Fax: 317/920-4789

Contact SPJ Headquarters
Employment Opportunities
Advertise with SPJ