Society of Professional Journalists
Improving and protecting journalism since 1909

Advertisement
— ADVERTISEMENT —
Advertise with SPJ
2

News and More
Click to Expand Instantly

SPJ News
Events and Deadlines
SPJ Blogs
Quill Online
SPJ on Tumblr
Journalist's Toolbox

Stay in Touch
Twitter Tumblr Facebook Google Plus
RSS Pinterest Pinterest Storify


More SPJ News
Press Notes
Publications
SPJ Blogs
Quill
SPJ Leads
The EIJ News
Press Notes
SPJ News
Open Doors
Geneva Conventions
Annual FOI Reports

Home > SPJ News > SPJ Announces 2005 Region 10 Mark of Excellence Award Winners

SPJ News
Latest SPJ News | RSS


SPJ Announces 2005 Region 10 Mark of Excellence Award Winners

For Immediate Release:
4/3/2006


CONTACT:
Heather Porter, Programs Director, 317-927-8000 ext. 204, hporter@spj.org
Beth King, Communications Manager, 317-927-8000 ext. 211, bking@spj.org

INDIANAPOLIS -- The Society of Professional Journalists is pleased to announce the Region 10 Mark of Excellence Award winners for the 2005 calendar year. This year, collegiate journalists submitted more than 3,100 entries in 43 categories across SPJ’s 12 regions.

The honorees were awarded certificates on April 1 at the Region 10 Conference held at Clover Island Inn, Kennewick, Wash. First place regional winners will advance to the national round of judging which takes place in early April. Winners will be announced in mid May.

For additional information on the Mark of Excellence Awards, please contact Heather Porter at 317-927-8000 ext. 204 or hporter@spj.org

The Society of Professional Journalists works to improve and protect journalism. The organization is the nation’s most broad-based journalism organization, dedicated to encouraging the free practice of journalism and stimulating high standards of ethical behavior.

Founded in 1909 as Sigma Delta Chi, SPJ promotes the free flow of information vital to a well-informed citizenry; works to inspire and educate the next generation of journalists; and protects First Amendment guarantees of freedom of speech and press.

2005 Region 10 Winners:

Editorial Writing
• First Place: Juliet Mize, Pacific Lutheran University, “A Salute to U.S. Veterans”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Editorial Cartooning
• First Place: Albert Pineda, Oregon State University, “Pineda Toons”
• Second Place: Lance Fry, Brigham Young University-Idaho, “Cartoons”
• Third Place: Nate Robinson, University of Washington, “Husky ‘Toons”

General Column Writing
• First Place: James Reavis, Washington State University, “Moderate Stigmata”
• Second Place: Matt Lewis, Oregon State University, “My Feud with Television”
• Third Place: Travis Scherer, Western Washington University, “Cheapskate Liberal Faces Apathy”

Sports Column Writing
• First Place: Matt Boase, Oregon State University, “Fans Must be Savvy”
• Second Place: Raju Woodward, Oregon State University, “More BAAD News”
• Third Place: Jake Donahue, North Idaho College, “Wide World of Sports”

Breaking News Reporting
• First Place: Dan Traylor, Peter Chee and Staff, Oregon State University, “Continuing coverage of missing woman
• Second Place: Parker Howell, University of Oregon, “Apartment fire near campus injures UO student”
• Third Place: Meghann Cuniff & Jared Paben, University of Oregon, “University officials aim to sell Westmoreland Apartments”

General News Reporting
• First Place: Jared Paben, University of Oregon, “ASUO hiring a family member raises concern”
• Second Place: Rachel Guillermo, Central Washington University, “Rocks Roll, Rumble on Roadway”
• Third Place: Anne Kim, University of Washington, “Asian Americans criticize WSU”

In-Depth Reporting
• First Place: Katy Gagnon, University of Oregon, “Anticipating the Aftermath”
• Second Place: Chelsea DeWesse, University of Montana, “Finding the Funds”
• Third Place: Brian Everstine, Washington State University, “Sexual Harassment on WSU Campus”

Feature Writing
• First Place: Kayla Webley, University of Washington, “From students to doctors”
• Second Place: Matt Petrie, Portland State University, “The New Nuclear Family”
• Third Place: Erin Hicks, University of Washington, “Women on a Mission”

Sports Writing
• First Place: Jake Donahue, North Idaho College, “Chasing Pre”
• Second Place: Lindsay Schnell, Oregon State University, “UN-stoppable Basketball Squad”
• Third Place: Sean McLean, Oregon State University, “Leader of the Pack”

Best All-Around Daily Student Newspaper (published at least 4 times per week)
• First Place: Staff, University of Oregon, “Oregon Daily Emerald
• Second Place: Staff, Washington State University, “The Daily Evergreen”
• Third Place: Staff, Oregon State University, “The Daily Barometer”

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper (published 2-3 times per week)
• First Place: Staff, University of Idaho, “The Argonaut”
• Second Place: Staff, Western Washington University, “The Western Front”
• Third Place: no award

Best All-Around Daily Student Newspaper (published no more than once per week)
• First Place: Staff, Seattle Central Community College, “The City Collegian”
• Second Place: Staff, Pacific Lutheran University, “The Mast”
• Third Place: Staff, North Idaho College, “The Sentinel”

Magazine Non-Fiction Article
• First Place: Jamie Trudel, Western Washington University, “Two Men and a Baby”
• Second Place: Kathryn Brenzie, Western Washington University, “Harvest for the Hungry”
• Third Place: Frank McGovern, University of Idaho, “Cops: Moscow”

Best Student Magazine (published once a year)
no awards

Best Student Magazine (published more than once a year)
• First Place: Staff, Western Washington University, “Klipsun Magazine”
• Second Place: Staff, Western Washington University, “The Planet”
• Third Place: no award

Breaking News Photography
• First Place: Christopher Onstott, Washington State University, “Students Protest Racism”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

General News Photography
• First Place: Christopher Onstott, Washington State University, “Vigil Creates Solutions”
• Second Place: Peter Strong, Oregon State University, “Suiting up for Winter Wonders”
• Third Place: Melissa Davlin, University of Idaho, “Boogie for Cash”

Feature Photography
•First Place: Justin Renquist, Oregon State University, “Ag Day 2005”
• Second Place: Sam Leinen, Oregon State University, “Fallin’ Back”
• Third Place: Christopher Onstott, Washington State University, “Snow Day”

Photo Illustration
no awards

Sports Photography
• First Place: Peter Strong, Oregon State University, “Tough Loss”
• Second Place: Joe Barrentine, Washington State University, “No Gain for Cougars”
• Third Place: Wendy Bollmer, Oregon State University, “Softball Survives”

Radio News Reporting
• First Place: Heather Hintze, University of Montana, “Daycare Dilemma”
• Second Place: Stan Pillman, University of Montana, “Meth on Campus”
• Third Place: Emilie Ritter, University of Montana, “Iraq Vets”

Radio Feature
• First Place: Eric Stadler, University of Montana, “Game Day Parking”
• Second Place: Emilie Ritter, University of Montana, “Peter Pan”
• Third Place: no award

Radio In-Depth Reporting
• First Place: KBGA College Radio Staff, University of Montana, "Violent Attacks"
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Radio Sports Reporting
no awards

Radio Newscast
no awards

Television Breaking News Reporting
no awards

Television General News Reporting
• First Place: Andy Atkins & Stan Pillman, University of Montana, “Meth on Campus”
• Second Place: Derek Buerkle & Margaret Gainer, University of Montana, “Under Age Sting”
• Third Place: Justin Paulsen, Central Washington University, “Heath Package”

Television Feature
• First Place: Andrea Lutz & Margaret Gainer, University of Montana, “Campus Rewind: Aber Day”
• Second Place: Jason Cole & Eli Bierwag, University of Montana, “Haunted Hall”
• Third Place: Andy Atkins & Courtney Hanson, University of Montana, “Forever Young”

Television In-Depth Reporting
• First Place: 2006 Senior Class, University of Montana, “Montana Journal: Owning Your First Home”
• Second Place: Jeffrey Granstrand, Hannah Whitmore & Doneen Arquines, Washington State University, “Hip Hop”
• Third Place: no award

Television Sports Reporting
• First Place: Eli Bierwag & Kevin Farmer, University on Montana, “Lacroose Team”
• Second Place: Sarah Hubbard & Gus Laursen, University of Montana, “Club Boxing”
• Third Place: no award

Television News Photography
• First Place: Andy Atkins, University of Montana, “Meth on Campus”
• Second Place: Margaret Gainer, University of Montana, “Under Age Sting”
• Third Place: Margaret Gainer, University of Montana, “The Footbridge Forum”

Television Feature Photography
• First Place: Jason Cole, University of Montana, “Haunted Hall”
• Second Place: Andy Atkins, University of Montana, “Forever Young”
• Third Place: no award

Television Sports Photography
• First Place: Kevin Farmer, University of Montana, “Lacrosse Team”
• Second Place: Gus Laursen, University of Montana, “Club Boxing”
• Third Place: no award

Television Newscast
no awards

Online News Reporting
no awards

Online Feature Reporting
no awards

Online In-Depth Reporting
• First Place: University of Montana 2005 Native News Project, University of Montana, “Perceptions”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Online Sports Reporting
no awards

Online Opinion & Commentary
no awards

Best All-Around Online Student Newspaper
no awards

Best All-Around Online Student Magazine
no awards

Best All-Around Online Student Broadcast Station
no awards

Best All-Around Independent Online Student Publication
• First Place: Reznet Project Staff, University of Montana, “Reznet.org”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

###


Copyright © 1996-2014 Society of Professional Journalists. All Rights Reserved. Legal

Society of Professional Journalists
Eugene S. Pulliam National Journalism Center
3909 N. Meridian St.
Indianapolis, IN 46208
317/927-8000 | Fax: 317/920-4789

Contact SPJ Headquarters
Employment Opportunities
Advertise with SPJ