Society of Professional Journalists
Improving and protecting journalism since 1909

Advertisement
— ADVERTISEMENT —
Advertise with SPJ
3

News and More
Click to Expand Instantly

SPJ News
Events and Deadlines
SPJ Blogs
Quill Online
SPJ on Tumblr
Journalist's Toolbox

Stay in Touch
Twitter Tumblr Facebook Google Plus
RSS Pinterest Pinterest Storify


More SPJ News
Press Notes
Publications
SPJ Blogs
Quill
SPJ Leads
The EIJ News
Press Notes
SPJ News
Open Doors
Geneva Conventions
Annual FOI Reports

Home > SPJ News > SPJ Announces 2007 Region 6 Mark of Excellence Award Winners

SPJ News
Latest SPJ News | RSS


SPJ Announces 2007 Region 6 Mark of Excellence Award Winners

For Immediate Release:
3/31/2008


CONTACT:
Heather Porter, Programs Coordinator, 317-927-8000, ext. 204
Beth King, Communications Manager, 317-927-8000, ext. 211

INDIANAPOLIS -- The Society of Professional Journalists is pleased to announce the Region 6 Mark of Excellence Award winners for the 2007 calendar year. This year, collegiate journalists submitted more than 3,400 entries in 39 categories across SPJ’s 12 regions.

The honorees were awarded certificates on March 28 during the Spring Conference held at the Holiday Inn Select in Bloomington, Minn. First place regional winners will advance to the national round of judging, which takes place next month. National winners will be announced in mid May.

For additional information on the Mark of Excellence Awards, please contact Heather Porter at 317-927-8000, ext. 204.

The Society of Professional Journalists works to improve and protect journalism. The organization is the nation’s most broad-based journalism organization, dedicated to encouraging the free practice of journalism and stimulating high standards of ethical behavior.

Founded in 1909 as Sigma Delta Chi, SPJ promotes the free flow of information vital to a well-informed citizenry; works to inspire and educate the next generation of journalists; and protects First Amendment guarantees of freedom of speech and press. For more information on SPJ, visit www.spj.org.

2007 Region 6 Winners:

Breaking News Reporting
• First Place: Jennifer Evans & Charles Brace, University of Wisconsin-Madison, “Stem cell breakthrough coverage”
• Second Place: Jenna Mann, South Dakota State University, “Brody enters plea in murder case”
• Third Place: Alyssa Kroeten, University of Minnesota-Twin Cities, “Little mouse causes big power outage at various athletic buildings”

General News Reporting
• First Place: Amanda Hoffstrom, University of Wisconsin-Madison, “Breathalyzers for marked football fans to debut Saturday”
• Second Place: Alyssa Kroeten, University of Minnesota-Twin Cities, “Two locations considered for magnet lab”
• Third Place: Conrad Wilson, University of Minnesota-Twin Cities, “Harassment abroad”

In-Depth Reporting
• First Place: Alec Luhn, University of Wisconsin-Madison, “Downloading on trial”
• Second Place: Karlee Weinmann, University of Minnesota-Twin Cities, “Experts set to examine cause of collapse”
• Third Place: Elizabeth Cook, University of Minnesota-Twin Cities, “Often undisputed, sometimes unfair, always controversial”

Feature Writing
• First Place: Chard Eldred, St. Cloud State University, “Student relives memories of torture”
• Second Place: Vadim Lavrusik, University of Minnesota-Twin Cities, “Student wires sustain families abroad”
• Third Place: Alyssa Schafer, Minnesota State University, Moorhead, “Unicyclist is blazing new trial”

Sports Writing
• First Place: David Slifka, College of St. Benedict/St. John’s University, “Saladine overcomes injury, returns to offense”
• Second Place: Nate Carey, University of Wisconsin-Madison, “Wisconsin’s golden boy”
• Third Place: Lori Sass, Lakeland College, “Young team blossoming”

Editorial Writing
• First Place: Editorial Board, University of Wisconsin-Madison, “Cardinal View Editorials”
• Second Place: Mirror Staff, Lakeland College
• Third Place: The Record Staff, College of St. Benedict/St. John’s University, “Waiting on the World to Change”

Editorial Cartooning
• First Place: Phil Hands, University of Wisconsin-Madison, “A Trio of Cartoons”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

General Column Writing
• First Place: Ben Peterson, University of Wisconsin-Madison, “Arts Columns”
• Second Place: Roxy Hammond, South Dakota State University
• Third Place: The Record Staff, College of St. Benedict/St. John’s University, “Invite Life Safety to sing The Bean Song”

Sports Column Writing
• First Place: Ariy-El Boynton, South Dakota State University
• Second Place: Nate Carey, University of Wisconsin-Madison, “A Trio of Sports Columns”
• Third Place: The Record Staff, College of St. Benedict/St. John’s University, “Sports Column Collection”

Best All-Around Daily Student Newspaper (published at least 4 times per week)
• First Place: Staff, University of Minnesota, “The Minnesota Daily”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper (published less than 4 times per week)
• First Place: Staff, St. Cloud State University, “University Chronicle”
• Second Place: Staff, Lakeland College, “The Mirror”
• Third Place: Staff, South Dakota State University, “The Collegian”

Magazine Non-Fiction Article
no awards in this category

Best Student Magazine
• First Place: Staff, University of Wisconsin-Madison, “Curb Magazine”
• Second Place: Staff, Bismarck State College, “Figments of Imagination Vol. 15”
• Third Place: no award

Breaking News Photography
• First Place: Stacy Bengs, University of Minnesota-Twin Cities, “Cars on Bridge”
• Second Place: Matt Mead, University of Minnesota-Twin Cities, “Hand Kiss”
• Third Place: no award

General News Photography
• First Place: Christopher Guess, University of Wisconsin-Madison, “Candlelight Vigil”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Feature Photography
•First Place: Matthew Johnson, Minnesota State University, Moorhead, “New Life Center”
• Second Place: Angela Schneider, Minnesota State University, Moorhead, “Homelessness with Dignity”
• Third Place: Heather Gruenhagen, Minnesota State University-Moorhead, “Great Plains Food Bank Volunteers”

Photo Illustration
• First Place: Stacy Bengs, University of Minnesota-Twin Cities, “Smoking Ban”
• Second Place: Matt Mead, University of Minnesota-Twin Cities, “Student Sleeping”
• Third Place: Tyler McKean, St. Cloud State University, “Cards”

Sports Photography
• First Place: Brad Fedie, University of Wisconsin-Madison, “The Cameron Crazies”
• Second Place: Stephen Brua, South Dakota State University, “Mustang Quarterback”
• Third Place: Stacy Bengs, University of Minnesota-Twin Cities, “Hockey Goal”

Radio News Reporting
• First Place: Nate Imig, University of Wisconsin-Milwaukee, “Anti-gay Protest”
• Second Place: Matt Schultz, University of Wisconsin-Milwaukee, “Walid Shoebat Coverage”
• Third Place: no award

Radio Feature
no awards in this category

Radio In-Depth Reporting
no awards in this category

Radio Sports Reporting
no awards in this category

Radio Newscast
• First Place: Newsteam, University of Wisconsin-Milwaukee, “UWM PantherCast”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Television Breaking News Reporting
• First Place: Candace Thornberg, Minnesota State University-Moorhead, “Drive Fast-Die Young”
• Second Place: Brian Scott, St. Cloud State University, “Bridge Reaction: St. Cloud”
• Third Place: Angela Douglas, St. Cloud State University, “I-35 Bridge Collapse”

Television General News Reporting
• First Place: Kenneth Seiden, University of North Dakota, “Flood”
• Second Place: Candace Thornberg, Minnesota State University, Moorhead, “Small Town on the Auction Block”
• Third Place: Kyle Johnson, Minnesota State University, Moorhead, “Panhandler or Performer?”

Television Feature
• First Place: Trista Jetvig, Minnesota State University, Moorhead, “Farm Rescue”
• Second Place: Brian Scott, Erin Rooney & Charlene Malin, St. Cloud State University, “The Equinox”
• Third Place: Kim Long, Minnesota State University, Moorhead, “Kise Jean”

Television In-Depth Reporting
• First Place: Broadcast Documentary Class, Minnesota State University, Moorhead, “Walk into the Wild”
• Second Place: Charlene Malin, St. Cloud State University, “Fuel Cell”
• Third Place: Chris Eckert, Brandon Krause & Kristi Schilling, “University of Wisconsin-Milwaukee, “Wireless Theft”

Television Sports Reporting
• First Place: Candace Thornberg, “Minnesota State University, Moorhead, “Going the Distance”
• Second Place: Chris Walker & Joel Larsen, St. Cloud State University, “Husky Mag”
• Third Place: Nick Johnson, University of North Dakota, “Boxing”

Television News Photography
• First Place: Steve Kuzj, University of Minnesota-Twin Cities, “Wakeboarding in the Fall”
• Second Place: Chad Nelson, Minnesota State University, Moorhead, “Farm Flood”
• Third Place: Kyle Johnson, Minnesota State University, Moorhead, “Snow Day”

Television Feature Photography
• First Place: Kim Long & Carrie Snyder, Minnesota State University, Moorhead, “Kise Jean”
• Second Place: Jan Roder Banken, Minnesota State University, Moorhead, “Student Artist”
• Third Place: Kim Long & Carrie Snyder, Minnesota State University, Moorhead, “Vet Tech”

Television Sports Photography
• First Place: Michael Quinn, Minnesota State University-Moorhead, “Bowling for Credits”
• Second Place: Nick Johnson, University of North Dakota, “Boxing”
• Third Place: no award

Television Newscast
• First Place: UTVS Daily News Staff, St. Cloud State University, “UTVS Daily News”
• Second Place: News Team, University of Wisconsin-Milwaukee, “UWM PantherVision”
• Third Place: no award

Online News Reporting
• First Place: Lee Morris, Minnesota State University, Moorhead, “Trailer Park Puzzle”
• Second Place: Mike Rose, University of Minnesota-Twin Cities, “University alumna lends hand at HCMC”
• Third Place: Alyssa Schafer, Minnesota State University, Moorhead, “Denying Tenants”

Online Feature Reporting
• First Place: Emma Crew, University of Minnesota-Twin Cities, “Surviving for Today”
• Second Place: Dustin Mohagen, Minnesota State University-Moorhead, “Its Own City”
• Third Place: Amy Learn, Minnesota State University-Moorhead, “The Path Back”

Online In-Depth Reporting
• First Place: Frontpage Milwaukee, University of Wisconsin-Milwaukee, “Tarnished Bridge”
• Second Place: Frontpage Milwaukee, University of Wisconsin-Milwaukee, “Background Checks”
• Third Place: Matt Hardy, University of Wisconsin-Milwaukee, “Mall Crime Investigation”

Online Sports Reporting
no awards in this category

Online Opinion & Commentary
• First Place: Kathryn Nelson, University of Minnesota-Twin Cities, “My Life in Kenya”
• Second Place: Edgar Mendez, University of Wisconsin-Milwaukee, “Social Columns”
• Third Place: Rebecca Kontowicz, University of Wisconsin-Milwaukee, “Online Columns”

Best Affiliated Web site
• First Place: Curb Staff, University of Wisconsin-Madison, “Curb Online”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Best All-Around Independent Online Student Publication
• First Place: Horizonlines.org Staff, Minnesota State University Moorhead, “Horizonlines.org Vol. 6”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

-END-

Copyright © 1996-2014 Society of Professional Journalists. All Rights Reserved. Legal

Society of Professional Journalists
Eugene S. Pulliam National Journalism Center
3909 N. Meridian St.
Indianapolis, IN 46208
317/927-8000 | Fax: 317/920-4789

Contact SPJ Headquarters
Employment Opportunities
Advertise with SPJ