Society of Professional Journalists
Improving and protecting journalism since 1909

Advertisement
— ADVERTISEMENT —
Advertise with SPJ
7

News and More
Click to Expand Instantly

SPJ News
Events and Deadlines
SPJ Blogs
Quill Online
SPJ on Tumblr
Journalist's Toolbox

Stay in Touch
Twitter Tumblr Facebook Google Plus
RSS Pinterest Pinterest Storify


More SPJ News
Press Notes
Publications
SPJ Blogs
Quill
SPJ Leads
The EIJ News
Press Notes
SPJ News
Open Doors
Geneva Conventions
Annual FOI Reports

Home > SPJ News > SPJ Announces 2007 Region 10 Mark of Excellence Award Winners

SPJ News
Latest SPJ News | RSS


SPJ Announces 2007 Region 10 Mark of Excellence Award Winners

For Immediate Release:
3/31/2008


CONTACT:
Heather Porter, Programs Coordinator, 317-927-8000 ext. 204
Beth King, Communications Manager, 317-927-8000 ext. 211

INDIANAPOLIS -- The Society of Professional Journalists is pleased to announce the Region 10 Mark of Excellence Award winners for the 2007 calendar year. This year, collegiate journalists submitted more than 3,400 entries in 39 categories across SPJ’s 12 regions.

The honorees were awarded certificates on March 28 during the Spring Conference held at University Place in Portland, Ore. First place regional winners will advance to the national round of judging, which takes place next month. National winners will be announced in mid May.

For additional information on the Mark of Excellence Awards, please contact Heather Porter at 317-927-8000 ext. 204.

The Society of Professional Journalists works to improve and protect journalism. The organization is the nation’s most broad-based journalism organization, dedicated to encouraging the free practice of journalism and stimulating high standards of ethical behavior.

Founded in 1909 as Sigma Delta Chi, SPJ promotes the free flow of information vital to a well-informed citizenry; works to inspire and educate the next generation of journalists; and protects First Amendment guarantees of freedom of speech and press. For more information on SPJ, visit www.spj.org.

2007 Region 10 Winners:

Breaking News Reporting
• First Place: Meghan Peters & Camden Swita, University of Washington, “UW staff member slain in Gould Hall”
• Second Place: Brian Everstine, Washington State University, “Sexual assault investigation coverage”
• Third Place: Whitney Malkin, University or Oregon, “Measure 49 flies, 50 dies”

General News Reporting
• First Place: Naomi Hagelund, University of Alaska Fairbanks, “While they were sleeping”
• Second Place: Chelsea Krotzer, Central Washington University, “A different look at professors”
• Third Place: Tara Roberts, University of Idaho, “Rules of Admission”

In-Depth Reporting
• First Place: Jacob Baynham, University of Montana, “The Devil’s Dandruff”
• Second Place: Daniel Person, University of Montana, “Embattled on the Blackfeet”
• Third Place: Christina Lords, University of Idaho, “The Time to Choose”

Feature Writing
• First Place: Megan Otts, University of Alaska at Fairbanks, “The Holy Grail of UAF”
• Second Place: Tim Ratte, University of Montana, “Landless No Longer”
• Third Place: Rachel Thomson, Central Washington University, “Secrets of the Wasp Queen”

Sports Writing
• First Place: Bill Oram, University of Montana, “Bobby’s World”
• Second Place: Whitney Malkin, University of Oregon, “Braiding through the night”
• Third Place: Cary Rosenbaum, Eastern Washington University, “Stuck sore in Seattle”

Editorial Writing
• First Place: Oregon Daily Emerald Editorial Board, University of Oregon
• Second Place: Danny Davis, University of Montana
• Third Place: Alison Atwell, North Idaho College

Editorial Cartooning
• First Place: Paul Tong, University of Idaho
• Second Place: Nathan Childs, Clark College
• Third Place: no award

General Column Writing
• First Place: T.J. Tranchell, University of Idaho
• Second Place: Maureen Trantham, University of Washington
• Third Place: Brandon Scheller, Washington State University

Sports Column Writing
• First Place: Brandon Scheller, Washington State University
• Second Place: Brandon Scheller, Washington State University
• Third Place: Kristi Bruner, Pacific Lutheran University

Best All-Around Daily Student Newspaper (published at least 4 times per week)
• First Place: Staff, University of Washington, “The Daily of the University of Washington”
• Second Place: Staff, University of Oregon, “Oregon Daily Emerald”
• Third Place: no award

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper (published less than 4 times per week)
• First Place: Staff, North Idaho College, “The Sentinel”
• Second Place: Staff, Seattle Central Community College, “The City Collegian”
• Third Place: Staff, Whitworth College, “The Whitworthian”

Magazine Non-Fiction Article
• First Place: Sarah Benoit, University of Idaho, “In Her Shoes”
• Second Place: Nicole Lanphear, Western Washington University, “With the Help of Horses”
• Third Place: Ciara O’Rourke, Western Washington University, “Baby B”

Best Student Magazine
• First Place: Staff, Western Washington University, “Klipsun”
• Second Place: Staff, Western Washington University, “The Planet”
• Third Place: no award

Breaking News Photography
no awards in this category

General News Photography
• First Place: Mark Malijan, Western Washington University, “Western senior dies”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Feature Photography
•First Place: Thomas Robinson, Whitworth University, “Urban Plunge”
• Second Place: Kevin Quinn, Washington State University, “The other side of Cougar Football”
• Third Place: Kevin Quinn, Washington State University, “Getting schooled in survival”

Photo Illustration
•First Place: Glenn Landberg, North Idaho College, “Who’s Next”
• Second Place: Anne Hutchinson, Southern Oregon University, “No Monarchs this Year”
• Third Place: James Hannibal, North Idaho College, “X-Ray Vision”

Sports Photography
• First Place: Nate Chute, Whitworth University, “Blocked”
• Second Place: Kevin Quinn, Washington State University, “Waking up for the dream”
• Third Place: Justin Steyer, Western Washington University, “Volleyball Celebration”

Radio News Reporting
• First Place: Kelly Hanson, University of Montana, “Court Appointed Advocates”
• Second Place: Badria Al-Abdullah, University of Montana, “LIEAP”
• Third Place: Marianne McCormack, University of Montana, “Athletes arrests reaction”

Radio Feature
• First Place: Eddie Haver, University of Montana, “Tana’s Transition”
• Second Place: Dan Boyce, University of Montana, “Holiday Program”
• Third Place: Dan Boyce, University of Montana, “Randy”

Radio In-Depth Reporting
• First Place: Nicole Todd, University of Montana, “The Race”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Radio Sports Reporting
• First Place: Dan Boyce, University of Montana, “Table Tennis Club”
• Second Place: Jannette Hoerner, University of Montana, “Hunters Safety”
• Third Place: Marianne McCormack, University of Montana, “The Hills”

Radio Newscast
no awards in this category

Television Breaking News Reporting
no awards in this category

Television General News Reporting
• First Place: Ashleigh Ebert & Ryan Corwin, University of Montana, “Interpretive Dance Concert”
• Second Place: Jackie Bartz, University of Montana, “Open Air”
• Third Place: Kim Cosgrove & Jason Hendrickson, University of Montana, “Bees and Terrorism”

Television Feature
• First Place: Jackie Bartz & Cristin Rennick, University of Montana, “Grape Harvest”
• Second Place: Melanie Overcast, University of Montana, “Skydiving”
• Third Place: no award

Television In-Depth Reporting
• First Place: Class of 2007, University of Montana, “Beyond the Myths, Growing up in Montana”
• Second Place: Class of 2008, University of Montana, “Montana Journal: Where are the Alternative Fuels?”
• Third Place: no award

Television Sports Reporting
• First Place: Brandon Gondeiro & Alex Krigsvold, University of Montana, “Ping Pong”
• Second Place: Rob Ashley & Brandon MacDonald, University of Montana, “Missoula Maulers”
• Third Place: no award

Television News Photography
no awards in this category

Television Feature Photography
• First Place: Cristin Rennick, University of Montana, “Grape Harvest”
• Second Place: Michael Fessler, Central Washington University, “Throw it here”
• Third Place: Jamie Anne Leary, University of Montana, “PEAS Farm”

Television Sports Photography
• First Place: Brandon MacDonald, University of Montana, “Missoula Maulers”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Television Newscast
no awards in this category

Online News Reporting
• First Place: Michael Calcagno, University of Oregon, “ASUO Elections”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Online Feature Reporting
• First Place: Michael Calcagno, University of Oregon, “Dedication to the Ducks”
• Second Place: no award
• Third Place: no award

Online In-Depth Reporting
no awards in this category

Online Sports Reporting
no awards in this category

Online Opinion & Commentary
no awards in this category

Best Affiliated Web site
no awards in this category

Best All-Around Independent Online Student Publication
no awards in this category

-END-

Copyright © 1996-2014 Society of Professional Journalists. All Rights Reserved. Legal

Society of Professional Journalists
Eugene S. Pulliam National Journalism Center
3909 N. Meridian St.
Indianapolis, IN 46208
317/927-8000 | Fax: 317/920-4789

Contact SPJ Headquarters
Employment Opportunities
Advertise with SPJ